Vzad <<  >> Vpred

Šachové okienko

(5. 12. 1975)


Úloha č. 46

Čestmír Bára, Jackov

Originál pre VN

Mat 2. krokom (10-7)Kontrolná notácia. Biely: Kh1, Dg7, Sh7, Jb1, Jc7, Pb2, c2, c3, e5, g2 (10). Čierny: Kc4, Dd5, Va6, Vb8, Jf3, Jf6, Pc5 (7).


Riešenie úlohy č. 41.

1.Jh3-f2 f6:g5 2.Kf5:e5 g5-g4 3.Ke5-f4 g4-g3 4.h2:g3x

Je to skôr pomerne jednoduchá koncovka než úloha, ale našou prvoradou snahou je dať možnosť aj začínajúcim autorom. Predsa pár riešiteľov stroskotalo aj na tejto naozaj ľahučkej úlohe.


Stav riešiteľskej súťaže po 5. kole

Č. Bára (Jackov), P. Durst (Levoča), J. Filo (Slovenská Ľupča), M. Gajdoš (Zamutov), F. Hadušovský (Hrabušice), L. Kočík (Košice), J. Krištofóry (Iliašovce), D. Mikulajčík (Košice), F. Ondrej (Košice), Š. Petrovič (Levoča), V. Pipta (Trebišov) a A. Priščák (Bardejov) po 10 bodov. J. Fabiny (Bindt), T. Horváth (Valaliky) a P. Pekarčík (Sp. Nová Ves) po 8 bodov. J. Fábry (Poprad), L. Holubecký (Košice), M. Kašper (Levoča), S. Kovaľský (Gelnica), M. Križovenský (Vranov nad Topľou), J. Majerčák (Tatr. Lomnica) a J. Štec (Košice) po 6 bodov. M. Kačmarík (Veľké Kapušany) a F. Kassaj (Malý Kamenec) po 4 body. Ing. E. Figulová (Košice), L. Jasuš (Rožňava), J. Ivanoc (Milhostov), Š. Majoroš (Košice), J. Rešetár (Trebišov) a M. Sedláková (Želiezovce) po 2 body.


Odkaz redakcie

Čestmír Bára, Jackov: Vaša štúdia prípad C nie je pre bieleho výhra, ale len remíza a je prakticky totožná s prípadom B. Čierny nemusí totiž hrať 1...Sf5, ale okamžite berie bieleho strelca a ďalej ako v prípade B s remízou. Prípad A neskoršie uverejníme.


Vzad <<  >> Vpred