Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

( 8. 5. 1984)


Problém č. 445

L. I. Kacneľson

Šachmatnaja Moskva 1971

Biely vyhráKontrolná notácia: biely Kc7 Pg2 h2 (3 kamene), čierny Kf1 Ph4 (2 kamene), biely začne a vynúti výhru aj pri najlepšej obrane čierneho. Riešenie pošlite do 10 dní na adresu redakcie Technických novín, ul. Obrancov mieru 19, 811 05 Bratislava, s označením ŠACH (pri adrese). Spomedzi správnych riešiteľov vyžrebujeme troch výhercov knižných cien.

Knihy za riešenie problému č. 437 vyhrávajú: Jaroslav Bača z Prešova, Štefan Cvengroš z Rudnian a Juraj Roško z Humenného.

Riešenie problému č. 442 (Nadareišvili): 1.Ke2 c3 2.g8V!! Kb2 3.Vg1 a vyhrá – nejde 2.g8D? pre 2.d1D+! 3.K:d1 c3+ 4.Kc1 (K:c2) pat. Pre takýto objav má ruština azda priliehavejší názov: nachodka.

V tejto štúdii bojoval jeden biely pešiak proti dvom čiernym, na dnešnom diagrame, ktorého autorom je leningradský šachový skladateľ mladšej generácie L. I. Kacneľson, je situácia obrátená. Pravda, prevaha bieleho sa rýchlo stratí, ale proti postupujúcemu pešiakovi nájde čierny rafinovanú obranu. Na konci sa "obraz hry" ešte raz zmení a biely vyhrá obratom, ktorý sa predtým viac ráz využil v iných štúdiách a patrí dnes už do pokladnice koncoviek. Celá kombinácia má desať ťahov, ale veríme, že ju zvládne väčšina našich stálych riešiteľov.


Vzad <<  >> Vpred