Vzad << >> Vpred

ŠACH

(9.1.2021)


Skladba č. 4342J. Bajtay

L'Italia Scacchistica 1971

White Kf4 Qh3 Sg5 Black Kg7

Mat 2. ťahom (3;4–1)

a) diagram b) +b. Pf7


Nakamura majstrom v rýchlom šachu

Kontrolná notácia diagramu: a) b. Kf4 Dh3 Jg5 (3), č. Kg7 (1), b) pridať bieleho pešiaka f7; v oboch prípadoch biely začne a dá mat druhým ťahom.

Riešenia pošlite do dvoch týždňov e-mailom na sport@pravda.sk (predmet ŠACH). Jedného vyžrebovaného riešiteľa odmeníme darčekom a časopisom PAT A MAT.

Riešenie skladby č. 4337 (Kekely): a) 1.K:b4 Sd1 2.Ka5 Jc6 mat, b) 1.K:d4 e3+ 2.Kc5 Ja6 mat. Bieli jazdci sú vo dvojníkových fázach striedavo braní a dávajú maty, čo spolu vytvára tzv. Zilahiho tému. Treba si tiež všimnúť, že oba maty sú modelové. – Odmenu vyhráva Ladislav P., Galanta.

● Po prehre vo finále Champions Chess Tour sa nórskemu majstrovi sveta Carlsenovi nedarilo ani na online „Majstrovstvách v rýchlom šachu“. Tu vypadol už v semifinle s Francúzom Vachierom-Legravem, ktorý sa tak stal nečakaným súperom Američana Nakamuru. Vo finálovom zápase sa hralo najprv desať päťminútoviek (s výsledkom 5,5:4,5 pre Nakamuru) a desať trojminútoviek (5:5), až v bleskových jednominútovkách osvedčil Hikaru Nakamura svoju predpokladanú suverenitu, keď z jedenástich partií dosiahol skóre 8:3 a zabezpečil si tak celkové výrazné víťazstvo.

● Už oddávna sa predpokladalo, že šach pomáha rozvíjať rozumové schopnosti detí. Ale až minuloročný výskum, ktorý zahrnul 3000 žiakov a žiačok z vyše 100 škôl v New Yorku, to seriózne potvrdil. Dokázalo sa, že deti hrajúce šach mali oproti tým ostatným až o 20 % lepšie hodnotenie z matematiky. Navyše boli úspešnejšie aj v anglickom jazyku, keďže ho pri svojej šachovej činnosti intenzívnejšie používajú: musia zapisovať svoje partie a pri riešení úloh porozumieť zadaniam, ale najmä veľmi skoro začínajú čítať šachovú literatúru. (kh)


Vzad << >> Vpred